Вибір часу для купівлі квартири – це індивідуальне рішення, яке залежить від ваших потреб та можливостей. Однак розуміння сезонних коливань цін на нерухомість може суттєво вплинути на ваш бюджет та задоволення від покупки. Тож ми вирішили проаналізувати тенденції, аби інвестування в квадратні метри стало максимально вигідним саме для вас.
Якщо ви давно мрієте придбати власну оселю в сучасному новенькому ЖК, але при цьому не переплатити зайвого, спробуйте запланувати свою покупку на більш сприятливий сезон.
Сезонні можливості для інвесторів
Традиційно в Україні інвестування в нерухомість пожвавлюється навесні та восени, а влітку та взимку спостерігається спад попиту. На такі сезонні коливання впливають економічна та політична ситуація, зміни в законодавстві тощо. Також часто інвестори керуються психологічними факторами, такими як бажання змінити житло перед новим навчальним роком, напередодні або після зимових свят.
Загалом, кожен сезон несе свої можливості для тих, хто хоче якомога вигідніше придбати квартиру. І тут важливо враховувати мету з якою ви робитимете покупку: це житло для вашої родини, чи можливо спосіб диверсифікації свого інвестиційного капіталу.
- Весна (березень-травень). Порівняно з зимовим періодом, попит на нерухомість зростає на 10 – 15%, а разом із ним на 5 – 7% підвищуються й ціни. Тому саме в цей період ви матимете більший вибір, проте доведеться швидше приймати рішення.
- Літо (червень-серпень) – це час літніх відпусток, якому притаманне зниження попиту. Задля стимуляції потенційних інвесторів, забудовники пропонують невеликі знижки, зазвичай – це 3 – 5%. Така тенденція відкриває гарні можливості для інвесторів, які шукають оптимальне співвідношення ціни та якості.
- Осінь (вересень-листопад) – період стабілізації цін з поступовим зростанням на 2-3%. В цей час квартири купують інвестори, які підходять до купівлі більш виважено та шукають пропозиції з мінімальним ризиком.
- Зима (грудень-лютий) – час ексклюзивних пропозицій. Оскільки взимку попит знаходиться на найнижчому рівні, ціни на первинку падають на 5 – 10%. Забудовники пропонують акції та знижки, і саме в цей період ціни на квадратні метри – найприємніші. Однак варто готуватися до того, що вибір буде досить обмеженим.
Інші фактори, які впливають на ціни на нерухомість
Окрім сезонних коливань на вартість квадратних метрів у новобудовах впливають й інші фактори, які не варто ігнорувати, плануючи покупку.
- Стадія будівництва. Купівля на етапі котловану – найвигідніша, а з наближенням термінів здачі в експлуатації ціна зростає.
- Репутація забудовника. Надійні компанії пропонують вищу ціну, але гарантують якість та терміни.
- Презентабельність та перспективність місця розташування ЖК. Розвинена інфраструктура, гарна транспортна розв’язка, наближеність до Києва – все це підвищує вартість квартири.
- Курс валют, рівень інфляції, та інші фактори.
Додаткові поради інвесторам
Перш ніж розпочати пошуки свого ідеального варіанту, визначте бюджет, який ви готові витратити на купівлю квартири, та не забудьте врахувати додаткові витрати, такі як податки та комісії. Ретельно перевірте репутацію забудовника, його досвід та наявність необхідних документів. Під час перегляду квартири, зверніть увагу на якість будівництва, планування та стан комунікацій. Уважно перечитуйте договір купівлі-продажу та зверніться до юриста, якщо у вас є питання, або з’явилися сумніви.
Трохи аналітики та прогнозів на 2025 рік замість висновків
З огляду на військово-політичну ситуацію, ринок нерухомості в Україні мінливий та непередбачуваний. Проте, станом на березень 2025 року, він демонструє певну стабільність після довгого періоду турбулентності. Особливо яскравою є динаміка цін на первинне житло в Києві та найближчому передмісті столиці.
На сьогодні середня вартість квадратного метра в новобудовах під Києвом складає 25 000 – 30 000 грн. Для порівняння приводимо також ціни на квартири від забудовника на різних стадіях будівництва в інших містах України:
Київ – від 35 000 до 70 000 грн/м²;
Львів – від 25 000 до 60 000 грн/м²;
Одеса – від 20 000 до 55 000 грн/м²;
Дніпро – від 18 000 до 45 000 грн/м²;
Кропивницький – від 15 000 до 35 000 грн/м²;
Житомир – від 18 000 до 40 000 грн/м²;
Запоріжжя – від 16 000 до 38 000 грн/м².
Аналітики відмічають активний ріст ринку та прогнозують стабільне підвищення цін на первинку на рівні 10 – 15% протягом року. За умови стабільності військово-політичної обстановки, рентабельність інвестицій у новобудови на етапі котловану прогнозується на рівні 30 – 40% після введення в експлуатацію.
Мінфін прогнозує поступове зниження кредитних ставок до 15-17%, що стимулюватиме попит на іпотечне кредитування. Зростанню ринку також сприятимуть програми відновлення житла та підтримки будівництва, що також створить додаткові можливості для інвесторів. З огляду на прогнозований рівень інфляції на рівні 7 – 9%, інвестиції в нерухомість – це один із найефективніших способів захисту своїх активів. Звичайно, прогнози спеціалістів можуть не справдитися, якщо ситуація в країні якимось чином погіршиться, проте слід пам’ятати, що нерухомість – це одна з найменш ризикових ніш для інвестування.